Close Panel
Wimbledon Channel
KEY DATES FOR WIMBLEDON 2017

Qualifying begins: 26 June

The Draw: 30 June

Pre-event Press Conferences: 1 & 2 July

Order of Play: 2 July

Championships begin: 3 July

COME BACK FOR LIVE SCORES & LIVE BLOG FROM 26 JUNE

Menu
Wimbledon.com uses cookies.
We use simple text files called cookies, saved on your computer, to help us deliver the best experience for you. Click continue to acknowledge that you are happy to receive cookies from Wimbledon.com.
CONTINUE > Find out more
Order of Play
Favourites
  • Day
  • 1
    Qual. Day 1 Monday 26 June
  • 2
    Qual. Day 2 Tuesday 27 June
  • 3
    Qual. Day 3 Wednesday 28 June
  • 4
    Qual. Day 4 Thursday 29 June
  • 5
    Qual. Day 5 Friday 30 June
  • Day
  • 1
    Day 1 Monday 3 July
  • 2
    Day 2 Tuesday 4 July
  • 3
    Day 3 Wednesday 5 July
  • 4
    Day 4 Thursday 6 July
  • 5
    Day 5 Friday 7 July
  • 6
    Day 6 Saturday 8 July
  • MS
  • 7
    Day 7 Monday 10 July
  • 8
    Day 8 Tuesday 11 July
  • 9
    Day 9 Wednesday 12 July
  • 10
    Day 10 Thursday 13 July
  • 11
    Day 11 Friday 14 July
  • 12
    Day 12 Saturday 15 July
  • 13
    Day 13 Sunday 16 July
Favourites Print
Day 9 Wednesday 12 July
Revised 
Centre Court
1:00pm
Gentlemen's Singles - Quarter-finals
3-6 6-4 6-7(4) 6-1 6-1
Sam Querrey (USA) [24]
defeated
Andy Murray (GBR) [1]
Completed
3-6 6-4 6-7(4) 6-1 6-1
Completed
Gentlemen's Singles - Quarter-finals
6-4 6-2 7-6(4)
Roger Federer (SUI) [3]
defeated
Milos Raonic (CAN) [6]
Completed
6-4 6-2 7-6(4)
Completed
Ladies' Doubles - Quarter-finals
6-4 3-6 6-4
Anna-Lena Groenefeld (GER) [12]
Kveta Peschke (CZE) [12]
defeated
Yung-Jan Chan (TPE) [3]
Martina Hingis (SUI) [3]
Completed
6-4 3-6 6-4
Completed
No.1 Court
1:00pm
Gentlemen's Singles - Quarter-finals
3-6 7-6(6) 7-5 5-7 6-1
Marin Cilic (CRO) [7]
defeated
Gilles Muller (LUX) [16]
Completed
3-6 7-6(6) 7-5 5-7 6-1
Completed
Gentlemen's Singles - Quarter-finals
7-6(2) 2-0 Ret.
Tomas Berdych (CZE) [11]
defeated
Novak Djokovic (SRB) [2]
Completed
7-6(2) 2-0 Ret.
Completed
Mixed Doubles - Third Round
5-7 6-4 9-7
defeated
Max Mirnyi (BLR) [12]
Ekaterina Makarova (RUS) [12]
Completed
5-7 6-4 9-7
Completed
No.2 Court
11:30am
Gentlemen's Doubles - Quarter-finals
6-4 6-7(5) 6-7(4) 7-6(7) 6-1
Henri Kontinen (FIN) [1]
John Peers (AUS) [1]
defeated
Ryan Harrison (USA) [10]
Michael Venus (NZL) [10]
Completed
6-4 6-7(5) 6-7(4) 7-6(7) 6-1
Completed
Ladies' Doubles - Quarter-finals
6-4 4-6 6-4
Ekaterina Makarova (RUS) [2]
Elena Vesnina (RUS) [2]
defeated
Ashleigh Barty (AUS) [8]
Casey Dellacqua (AUS) [8]
Completed
6-4 4-6 6-4
Completed
Mixed Doubles - Third Round
6-4 3-6 7-5
defeated
Completed
6-4 3-6 7-5
Completed
Mixed Doubles - Third Round
7-6(4) 6-4
defeated
Ivan Dodig (CRO) [4]
Sania Mirza (IND) [4]
Completed
7-6(4) 6-4
Completed
No.3 Court
11:30am
Gentlemen's Doubles - Quarter-finals
6-7(8) 6-4 7-6(5) 7-5
defeated
Completed
6-7(8) 6-4 7-6(5) 7-5
Completed
Ladies' Doubles - Quarter-finals
6-3 6-4
Hao-Ching Chan (TPE) [9]
Monica Niculescu (ROU) [9]
defeated
Completed
6-3 6-4
Completed
Mixed Doubles - Third Round
7-6(5) 5-7 6-3
defeated
Completed
7-6(5) 5-7 6-3
Completed
Mixed Doubles - Third Round
6-7(4) 6-4 6-2
Bruno Soares (BRA) [2]
Elena Vesnina (RUS) [2]
defeated
Michael Venus (NZL) [15]
Barbora Krejcikova (CZE) [15]
Completed
6-7(4) 6-4 6-2
Completed
Gentlemen's Invitation Doubles
7-5 4-6 [13-11]
Mario Ancic (CRO) [2]
Jamie Delgado (GBR) [2]
defeated
Completed
7-5 4-6 [13-11]
Completed
Court 12
11:30am
Gentlemen's Doubles - Quarter-finals
7-6(11) 6-4 6-4
Lukasz Kubot (POL) [4]
Marcelo Melo (BRA) [4]
defeated
Completed
7-6(11) 6-4 6-4
Completed
Ladies' Doubles - Quarter-finals
6-4 6-4
defeated
Completed
6-4 6-4
Completed
Mixed Doubles - Third Round
6-3 6-7(4) 7-5
defeated
Daniel Nestor (CAN) [11]
Andreja Klepac (SLO) [11]
Completed
6-3 6-7(4) 7-5
Completed
Mixed Doubles - Third Round
7-6(5) 6-2
Rohan Bopanna (IND) [10]
Gabriela Dabrowski (CAN) [10]
defeated
Completed
7-6(5) 6-2
Completed
Court 18
11:30am
Ladies' Invitation Doubles
6-3 6-4
defeated
Completed
6-3 6-4
Completed
Gentlemen's Invitation Doubles
4-6 7-5 [15-13]
defeated
Completed
4-6 7-5 [15-13]
Completed
Ladies' Invitation Doubles
3-6 6-3 [10-4]
Tracy Austin (USA) [1]
Helena Sukova (CZE) [1]
defeated
Completed
3-6 6-3 [10-4]
Completed
Gentlemen's Invitation Doubles
6-3 7-5
defeated
Completed
6-3 7-5
Completed
Snr. Gentlemen's Inv. Doubles
7-6(4) 2-6 [10-7]
defeated
Andrew Castle (GBR) [2]
Michael Chang (USA) [2]
Completed
7-6(4) 2-6 [10-7]
Completed
Court 4
11:00am
Girls' Singles - Third Round
6-3 6-4
Sofia Sewing (USA) [14]
defeated
Completed
6-3 6-4
Completed
Boys' Doubles - First Round
7-6(5) 7-6(6)
defeated
Gianni Ross (USA) [5]
Thiago Seyboth Wild (BRA) [5]
Completed
7-6(5) 7-6(6)
Completed
Girls' Doubles - First Round
6-4 7-5
defeated
Completed
6-4 7-5
Completed
Girls' Doubles - First Round
7-5 6-3
Emiliana Arango (COL) [8]
Ellie Douglas (USA) [8]
defeated
Completed
7-5 6-3
Completed
Girls' Doubles - First Round
6-2 7-5
defeated
Completed
6-2 7-5
Completed
Court 5
11:00am
Boys' Singles - Second Round
6-3 7-6(3)
Blake Ellis (AUS)
defeated
Completed
6-3 7-6(3)
Completed
Boys' Singles - Second Round
6-3 6-2
Corentin Moutet (FRA) [1]
defeated
Completed
6-3 6-2
Completed
Boys' Doubles - First Round
5-7 6-1 6-4
5-7 6-1 6-4
Completed
Boys' Doubles - First Round
6-3 7-6(5)
defeated
Dan Added (FRA) [9]
Zizou Bergs (BEL) [9]
Completed
6-3 7-6(5)
Completed
Boys' Doubles - First Round
6-4 3-6 6-3
defeated
Completed
6-4 3-6 6-3
Completed
Court 6
11:00am
Snr. Gentlemen's Inv. Doubles
4-6 6-3 [10-5]
defeated
Completed
4-6 6-3 [10-5]
Completed
Girls' Singles - Third Round
7-6(4) 6-2
Ann Li (USA)
defeated
Completed
7-6(4) 6-2
Completed
Girls' Doubles - First Round
6-1 6-2
defeated
Completed
6-1 6-2
Completed
Girls' Doubles - First Round
4-6 6-0 6-2
Amina Anshba (RUS) [7]
Elena Rybakina (RUS) [7]
defeated
Completed
4-6 6-0 6-2
Completed
Girls' Doubles - First Round
6-3 6-3
6-3 6-3
Completed
Court 7
11:00am
Boys' Singles - Second Round
6-4 6-4
defeated
Yshai Oliel (ISR) [12]
Completed
6-4 6-4
Completed
Boys' Singles - Second Round
7-6(5) 6-3
defeated
Completed
7-6(5) 6-3
Completed
Boys' Doubles - First Round
6-4 6-2
defeated
Completed
6-4 6-2
Completed
Boys' Doubles - First Round
6-3 6-1
Finn Bass (GBR)
Aidan McHugh (GBR)
defeated
Completed
6-3 6-1
Completed
Girls' Doubles - First Round
6-7(4) 6-3 6-3
Zeel Desai (IND)
Lulu Sun (SUI)
defeated
Completed
6-7(4) 6-3 6-3
Completed
Court 8
11:00am
Boys' Singles - Second Round
7-5 4-6 7-5
defeated
Yuta Shimizu (JPN) [5]
Completed
7-5 4-6 7-5
Completed
Ladies' Invitation Doubles
6-3 6-0
defeated
Marion Bartoli (FRA) [2]
Iva Majoli (CRO) [2]
Completed
6-3 6-0
Completed
Ladies' Invitation Doubles
6-4 6-1
defeated
Completed
6-4 6-1
Completed
Boys' Doubles - First Round
3-6 6-1 8-6
defeated
Completed
3-6 6-1 8-6
Completed
Court 9
11:00am
Boys' Singles - Second Round
6-4 6-4
defeated
Rudolf Molleker (GER) [9]
Completed
6-4 6-4
Completed
Girls' Singles - Third Round
6-4 2-6 6-1
Whitney Osuigwe (USA) [2]
defeated
Katie Swan (GBR)
Completed
6-4 2-6 6-1
Completed
Boys' Doubles - First Round
Walkover
defeated
Completed
Walkover
Completed
Girls' Doubles - First Round
6-1 6-3
defeated
Elysia Bolton (USA)
Ann Li (USA)
Completed
6-1 6-3
Completed
Girls' Doubles - First Round
4-6 6-4 6-3
Catherine McNally (USA) [4]
Whitney Osuigwe (USA) [4]
defeated
Completed
4-6 6-4 6-3
Completed
Court 10
11:00am
Girls' Singles - Second Round
6-4 6-2
Mai Hontama (JPN) [12]
defeated
Completed
6-4 6-2
Completed
Boys' Singles - Second Round
7-5 7-5
Jurij Rodionov (AUT) [11]
defeated
Completed
7-5 7-5
Completed
Girls' Singles - Third Round
6-4 6-2
Carson Branstine (CAN) [6]
defeated
Mai Hontama (JPN) [12]
Completed
6-4 6-2
Completed
Boys' Doubles - First Round
7-6(7) 6-3
Jurij Rodionov (AUT) [3]
Michael Vrbensky (CZE) [3]
defeated
Completed
7-6(7) 6-3
Completed
Girls' Doubles - First Round
6-2 6-1
Carson Branstine (CAN) [1]
Marta Kostyuk (UKR) [1]
defeated
Completed
6-2 6-1
Completed
Court 11
11:00am
Girls' Singles - Third Round
6-2 6-4
defeated
Xin Yu Wang (CHN) [10]
Completed
6-2 6-4
Completed
Boys' Singles - Second Round
6-0 7-6(5)
defeated
Completed
6-0 7-6(5)
Completed
Girls' Doubles - First Round
7-5 7-5
Xin Yu Wang (CHN) [5]
Xiyu Wang (CHN) [5]
defeated
Completed
7-5 7-5
Completed
Boys' Doubles - First Round
6-3 6-4
defeated
Completed
6-3 6-4
Completed
Girls' Doubles - First Round
6-1 6-0
Mai Hontama (JPN) [6]
Yuki Naito (JPN) [6]
defeated
Completed
6-1 6-0
Completed
Court 14
11:00am
Boys' Singles - Second Round
6-0 7-6(4)
Aidan McHugh (GBR)
defeated
Marko Miladinovic (SRB) [6]
Completed
6-0 7-6(4)
Completed
Boys' Doubles - First Round
4-6 6-3 9-7
Axel Geller (ARG) [2]
Yu Hsiou Hsu (TPE) [2]
defeated
Completed
4-6 6-3 9-7
Completed
Boys' Doubles - First Round
6-2 4-6 7-5
defeated
Marko Miladinovic (SRB) [7]
Chun Hsin Tseng (TPE) [7]
Completed
6-2 4-6 7-5
Completed
Girls' Doubles - First Round
6-2 6-1
Taylor Johnson (USA) [2]
Claire Liu (USA) [2]
defeated
Completed
6-2 6-1
Completed
Snr. Gentlemen's Inv. Doubles
6-2 7-5
defeated
Completed
6-2 7-5
Completed
Court 15
11:00am
Boys' Singles - Second Round
7-5 7-5
defeated
Completed
7-5 7-5
Completed
Boys' Singles - Second Round
7-6(3) 6-2
Oliver Crawford (USA) [10]
defeated
Completed
7-6(3) 6-2
Completed
Boys' Doubles - First Round
6-3 6-4
Alafia Ayeni (USA) [6]
Trent Bryde (USA) [6]
defeated
Completed
6-3 6-4
Completed
Boys' Doubles - First Round
6-3 6-2
defeated
Completed
6-3 6-2
Completed
Girls' Doubles - First Round
6-1 6-1
Kayla Day (USA) [3]
Katie Swan (GBR) [3]
defeated
Completed
6-1 6-1
Completed
Court 16
11:00am
Girls' Singles - Second Round
6-2 7-6(4)
Kayla Day (USA) [1]
defeated
Completed
6-2 7-6(4)
Completed
Girls' Singles - Third Round
6-3 6-3
Claire Liu (USA) [3]
defeated
En Shuo Liang (TPE) [16]
Completed
6-3 6-3
Completed
Girls' Singles - Third Round
6-4 6-4
Kayla Day (USA) [1]
defeated
Zeel Desai (IND) [15]
Completed
6-4 6-4
Completed
Girls' Doubles - First Round
6-3 6-1
defeated
Completed
6-3 6-1
Completed
Girls' Doubles - First Round
6-3 4-6 6-4
defeated
Completed
6-3 4-6 6-4
Completed
Court 17
11:00am
Boys' Singles - Second Round
7-6(8) 7-6(5)
defeated
Sam Riffice (USA)
Completed
7-6(8) 7-6(5)
Completed
Girls' Singles - Third Round
7-5 6-1
defeated
Completed
7-5 6-1
Completed
Boys' Doubles - First Round
6-4 6-4
defeated
Completed
6-4 6-4
Completed
Boys' Doubles - First Round
6-1 6-4
Zsombor Piros (HUN) [1]
Yibing Wu (CHN) [1]
defeated
Completed
6-1 6-4
Completed

Wimbledon

09:00

Your Time

06:00